پنج نظر به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد

پنج نظر به مناسبت هفته پژوهش برگزار شد

نشست‌های پژوهشی «پنج نظر» به مناسبت هفته پژوهش از روز ۲۵ تا ۲۹ آذرماه ۹۶ در راستای گسترش تولید علم و کاربردی کردن آن در گالری نظرگاه برگزار شد. در این نشست‌ها ضمن معرفی فعالیت‌ بخش‌های مختلف پژوهشکده نظر در قالب نمایشگاه‌های دیداری و عرضه آثار، میزگردهای تخصصی تشکیل و از تازه‌های نشر این پژوهشکده نیز رونمایی شد.

·         نشست نخست با عنوان «سفر به مقصد یادگیری» در روز شنبه ۲۵ آذر با حضور دکتر سید امیر منصوری، دکتر پدیده عادلوند و دکتر فاطمه خزاعی برگزار شد و فیلم سفر اکتشافی اروپای غربی (۲۰۱۵) با عنوان «اُپرای نظر» به نمایش در آمد. در این برنامه دکتر منصوری به اهمیت آموزش اکتشافی و مهم‌تر از آن یادگیری در سفر اشاره کردند و آن را به عنوان یک اصل در سفرهای پژوهشی نظر معرفی کردند. سپس دکتر عادلوند به معرفی و توضیحاتی درباره روند برنامه‌ریزی، تولید محتوا و محصولات سفرهای پژوهشی پرداختند. در نهایت خانم دکتر خزاعی به بهانه رونمایی از کتاب خود « سفر و یادگیری معماری » درباره تجربه سفر پژوهشی و یادگیری معماری توضیحاتی ارایه دادند. در پایان مراسم از کتاب «منظر بومی نطنز و ابیانه» که حاصل سفر پژوهشی به این مناطق بود، رونمایی شد.

·         روز ۲۶ آذر دومین نشست با عنوان «چالش‌های دکتری پژوهش‌محور» برگزار شد. در این نشست که نمایندگان ۶ موسسه پژوهشی و جمعی از صاحب‌نظران و پژوهشگران حضور داشتند مشکلات دکتری پژوهش‌محور به چالش کشیده شد که در جمع‌بندی میزگرد موارد ذیل مورد تاکید قرار گرفت :

– دکتری پژوهش‌محور رویه روز موسسات پژوهشی جهان است که در ایران به خوبی مدیریت نشده است.

– پیوند موثر و واقعی میان دانشگاه و صنعت از طریق توسعه پژوهش‌های تقاضامحور در قالب دکتری پژوهش‌محور ممکن است.

– برای تحقق دکتری پژوهش‌محور، وزارت علوم به عنوان متولی این بخش وظیفه دارد نسبت به پیش‌بینی لوایح قانونی مجلس درمورد تخصیص اعتبار لازم به طرح‌های تقاضامحور از سوی کارفرمایان دولتی و دستگاه‌های بهره‌بردار اقدام نماید.

·         سومین نشست این برنامه روز دوشنبه ۲۷ آذر با عنوان «خوانش نو از شهر و معماری قزوین» و به بهانه رونمایی دو کتاب «سیر تحول سازمان فضایی شهر قزوین» و «زیبایی‌شناسی معماری قزوین»  برگزار شد. این نشست با حضور دکتر محمدمنصور فلامکی و مهندس آرش رشوند به عنوان میهمان و دکتر احسان دیزانی، دکتر سید امیر منصوری و دکتر شهره جوادی به عنوان نویسندگان کتب نامبرده صورت گرفت. در این نشست هریک از سخنرانان بر وجهی تأکید داشتند: لزوم بررسی تحولات معماری شهر با نگاه سیستمی و کل نگر، اهمیت پژوهش و تألیف گروهی نسبت به تحقیقات انفرادی، پرهیز از نگارش کتاب به عنوان محصولی زمان‌دار و لزوم توجه دستگاه‌های اجرایی به اهمیت پژوهش در پایان مراسم نیز از تمامی دست‌اندکاران کتاب‌های مذکور قدردانی شد.

·         در نشست روز سه شنبه ۲۸ آذرماه با عنوان «از پارک به باغ» که با حضور دکتر سید امیر منصوری، دکتر حمیدرضا محملی ابیانه از مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی شهر تهران، مهندس آرش زاهدان مدیر عامل شرکت مشاور پژوهشکده نظر و مهندس علی خانی معاون پژوهشی سازمان نوسازی شهر تهران صورت گرفت، به نیاز ارتباط پژوهش‌های کابردی با حوزه تصمیم‌گیری و اجرا اشاره شد. معرفی پنج پروژه «باغ نگارستان»، «باغ زندان قصر»، «باغ ایرانی»، «باغستان سرچشمه محلات» و «باغ دامپزشکی» که تجربه ورود باغ ایرانی به شهرهای امروزی را بر اساس پژوهش‌هایی عمیق و بنیادی نشان می‌دهد، از مهمترین بخش‌های این روز بود. دکتر منصوری در نهایت خروج شرایط پژوهشی از فضایی غیرقابل دسترس، و ورود آن به عرصه‌های مختلف زندگی مردم و ایجاد رابطه دو سوبه را باعث توسعه امور پژوهشی دانست.

·         در آخرین روز پژوهشکده نظر به همراه جمعی از همکاران و دوستان به استقبال یلدا رفت. این مراسم با صحبت‌های دکتر منصوری درباره آیین یلدا آغاز شد و با حافظ‌خوانی خانم جلالیان و نواختن تار توسط آقای محمد جمشیدیان ادامه یافت. در نهایت نشست‌های پژوهشی پنج نظر با نقالی شاهنامه توسط آقای کمیل حاتم‌خانی و پذیرایی یلدایی پایان گرفت.

 

 دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *