دکتری مشترک

دکتری مشترک

لابراتوار دکتری نظر از سال ۱۳۹۳ با امضای قرارداد با ۴ دانشگاه پاریس ۸، دانشگاه پاریس شرق، دانشگاه پاریس ۷ و دانشگاه ژنو اقدام به پذیرش دانشجو در دوره دکتری مشترک (کوتوتل) در رشته‌های معماری منظر، شهرسازی و پژوهش هنر کرده است. این دوره مطابق آئین‌نامه دکتری مشترک وزارت علوم تحقیقات و فناوری برنامه‌ریزی شده است.

مدت زمان انجام رساله دکتری در این دوره ۳ سال است. در این شیوه، دانشجو برای انجام رساله دکتری اقدام به اخذ دو استاد راهنما ایرانی و خارجی می‌کند و یک سوم طول دوره را در خارج از ایران زیر نظر استاد راهنمای کشور همکار و باقی را در ایران زیر نظر استاد راهنمای ایرانی می‌گذراند.

 

مراحل اصلی برای ایفای نقش به عنوان پژوهشگر دکتری
  • شرکت در مصاحبه
  • انتخاب استاد راهنمای ایرانی و خارجی برای رساله دکتری

در این مرحله پس از پذیرش توسط شورای پژوهشی لابراتوار دکتری، دانشجو با راهنمایی لابراتوار دکتری نظر، اساتید ایرانی و خارجی رساله دکتری خود را انتخاب می‌کند.

  • ثبت نام

پس از انتخاب و هماهنگی با اساتید راهنما، دانشجو به صورت همزمان در پژوهشکده نظر و دانشگاه طرف قرارداد مراحل ثبت نام را طی می‌کند. ثبت نام در پژوهشکده نظر طبق دستورالعمل پژوهشکده و در دانشگاه خارجی مطابق با دستورالعمل آن دانشگاه خواهد بود. ثبت نام در دانشگاه خارجی توسط لابراتوار دکتری نظر انجام می‌شود و نیاز به حضور دانشجو در مراحل انجام ثبت نام در کشور خارجی وجود ندارد.

  • امضای قرارداد کوتوتل بین دو دانشگاه یا مؤسسه و دانشجوی دکتری

پس از انجام مراحل اولیه ثبت نام، قرارداد کوتوتل برای راهنمایی تز دکتری دانشجو به صورت مشترک در دو دانشگاه/ مؤسسه و دو استاد راهنما به صورت مشترک تنظیم و به امضای هر سه طرف (دانشجو، پژوهشکده نظر و دانشگاه / مؤسسه همکار خارجی) می‌رسد. تنظیم سند و انجام مراحل امضای آن توسط لابراتوار دکتری نظر و هماهنگ با لابراتوار دکتری دانشگاه/ موسسه همکار صورت می‌پذیرد.

  • گذراندن واحدهای نظری

لابراتوار دکتری نظر در جهت بالابردن بینش پژوهشی پژوهشگران خود واحدهای درسی مورد نیاز برای تهیه یک رساله دکتری موفق را تدوین و کلاس‌های مورد نظر را با اساتید مجرب آن مبحث برگزار می‌کند.

  •  مرحله تدوین رساله

طبق برنامه، دانشجویان در سال اول مطالعات رساله خود را در ایران و زیر نظر استاد راهنمای ایرانی انجام می‌دهند، سال دوم تحصیل خود را در هماهنگی با استاد راهنمای خارجی در کشور دانشگاه همکار می‌گذرانند و در سال سوم مطابق نظر اساتید راهنما در ایران یا کشور همکار رساله‌شان را به سرانجام می‌رسانند. پژوهشگر به صورت مستمر و مطابق فرمت لابراتوار دکتری گزارش فعالیت‌ها و پیشرفت کار خود را به اطلاع اساتید ایرانی و خارجی خود می‌رساند. پژوهشگر در پایان هر ترم، موظف به ارائه گزارش از پیشرفت رساله خود است. این گزارش توسط هیئت قضاوت، داوری و ارزش‌گذاری می‌شود.
دانشجویان در  هر سال تأییدیه پذیرش یک مقاله علمی پژوهشی / ISI ، یک مقاله علمی _ ترویجی/ همایش ملی یا بین‌المللی و مدارک انتشار ۶ نقد کاربردی تخصصی در حوزه مطالعاتی خود را به لابراتوار تحویل خواهند داد. در صورت تکمیل امتیازات، پژوهشگر می­تواند در سال بعد ثبت­‌نام کند. در غیر این صورت ناگزیر خواهد بود تا کسب امتیاز لازم در مرحله قبلی متوقف شود.

 


    دسته: دسته بندی نشده
    لینک مطلب: +