دکتری پژوهش محور

دکتری پژوهش محور

نخستین بار براساس مجور شماره ۳۴۸۸۳/۲۲/۲ در سال ۱۳۹۲ و مجوز شماره ۷۲۱۳۰/۲۲/۲ در سال ۱۳۹۳ وزارت علوم، تحقیقات و فنآوری، پژوهشکده نظر اقدام به پذیرش دانشجو در رشته‌های معماری، شهرسازی و پژوهش هنر کرد.

مراحل ایفای نقش به عنوان پژوهشگر دکتری پژوهش‌محور
 • شرکت در کنکور سراسری دکتری سازمان سنجش آموزش کشور
 • شرکت در مصاحبه دکتری لابراتوار نظر
 • داوطلبان پس از اخذ نمره قبولی در کنکور سراسری دکتری، از طریق سازمان سنجش برای مصاحبه دکتری به پژوهشکده نظر هدایت می‌شوند.

 • ثبت نام
  داوطلبان پس از دریافت نتیجه قبولی در مصاحبه دکتری، مراحل ثبت نام خود را طبق دستورالعمل اختصاصی پژوهشکده طی خواهند نمود. تأمین هزینه پژوهشی دوره دکتری بر عهده سازمان حمایت‌کننده از طرح پژوهشی است.
 • گذراندن واحدهای نظری
  براساس آیین‌نامه دوره دکتری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در دوره‌های دکتری پژوهش‌محور حداکثر ۸ واحد درسی می‌تواند در برنامه درسی مصوب هر رشته پیش‌بینی شود. لابراتوار دکتری نظر در جهت بالابردن بینش پژوهشی پژوهشگران خود واحدهای درسی مورد نیاز برای تهیه یک رساله دکتری موفق را تدوین و کلاس‌های مورد نظر را با اساتید مجرب آن مبحث برگزار می‌کند. از این رو پژوهشگران در نیمسال اول و دوم تحصیل خود ۸ واحد نظری را طی می­‌کنند.
 • تهیه پروپوزال اولیه و تعیین استاد راهنما
 • پژوهشگران در سه ماه نخست نیمسال اول دوره دکتری خود در چارچوب برنامه درسی لابراتوار، نسخه اولیه پروپوزال خود را تهیه و برای تعیین استاد راهنما به شورای مدیریت لابراتوار تحویل خواهند داد.

 • تکمیل پروپوزال زیر نظر استاد راهنما
  پس از تعیین استاد راهنما، پژوهشگر دکتری مرحله تکمیل پروپوزال خود را زیر نظر وی پیش برده و در پایان نیمسال اول به مرحله دفاع از آن می‌رسد.
 • دفاع از پروپوزال
  پس از تکمیل پروپوزال، استاد راهنما موافقت خود را با برگزاری جلسه دفاع همراه با پیشنهاد سه نفر استاد متخصص، به عنوان استاد داور، به لابراتوار دکتری اعلام می‌نماید. پس از آن شورای علمی لابراتوار با بررسی پروپوزال، به تعیین هیئت داوران و تشکیل جلسه دفاع پروپوزال می­پردازد.
 • گذراندن کلاس‌های مهارتی
  پژوهشگران موظف‌­اند تا پایان سال دوم تحصیل در دوره دکتری، ۳۰ ساعت کلاس شامل یادگیری نرم‌افزار و مهارت‌های مربوط به پژوهش و تدوین رساله دکتری خود را بگذرانند.
 • مرحله تدوین رساله
  پژوهشگران با راهنمایی استاد راهنما و مشاور خود که به صورت منظم و حداقل یک بار در ماه در محل لابراتوار دکتری برگزار می­شود، مراحل تکمیل رساله را پیش خواهند برد. علاوه بر آن در جهت هماهنگی کار استاد راهنما و مشاور در طول هر ترم یک جلسه مشترک با حضور هر دو استاد برگزار می‌شود.
  پژوهشگر در پایان هر ترم، موظف به ارائه گزارش از پیشرفت رساله خود است. این گزارش توسط هیئت قضاوت، داوری و ارزش‌گذاری می‌شود.
  دانشجویان در هر سال تأییدیه پذیرش یک مقاله علمی پژوهشی، یک مقاله علمی _ ترویجی و مدارک انتشار ۶ نقد کاربردی تخصصی در حیطه کاری خود را به لابراتوار تحویل خواهند داد. در صورت تکمیل امتیازات، پژوهشگر می­تواند در سال بعد ثبت­‌نام کند. در غیر این صورت ناگزیر خواهد بود تا کسب امتیاز لازم در مرحله قبلی متوقف شود.
 • دفاع از رساله دکتری
  پس از اتمام مراحل تهیه رساله دکتری و تأیید استاد راهنما و لابراتوار، پژوهشگران می‌توانند از رساله دکتری خود دفاع کنند. حداقل مدت تهیه و نگارش رساله سه سال بعد از اولین ثبت نام است.
 • تمدید سنوات تحصیل
  مطابق آیین­‌نامه دکتری پژوهش‌محور، در صورت عدم آمادگی پژوهشگر دکتری برای دفاع از رساله خود، مدت تحصیل وی با موافقت استاد راهنما و تصویب شورای علمی لابراتوار می‌تواند حداکثر تا ۵ سال تمدید شود. پرداخت هزینه سنوات اضافی بر عهده سازمان حمایت‌کننده طرح خواهد بود.

 


  دسته: دسته بندی نشده
  لینک مطلب: +