بسمه تعالی

دستورالعمل نگارش یادداشت نقد حال

پژوهشکده نظر؛ اردیبهشت ۱۳۹۴

مهمترین رسالت متخصصان، خدمت به جامعه است. علم باید در جهت رفع نیازهای مردم و در راه رشد و کمال به کار گرفته شود. مشکل بزرگ کشورهای در حال رشد، عدم تناسب علوم رایج در دانشگاه‌های آنها با نیازهای جاریشان است. سهم کم پژوهش در این جوامع، بیان‌گر عدم ارتباط میان علم و نیاز مردم است. در این حالت، علوم و دانشگاه‌ها به راه خود می‌روند و جامعه نیز با واردات علم و فراورده‌های آن نیاز خود را رفع می‌کند.

سهم پژوهش، شاخص اصلی تولید علم است. در جامعه‌ای که علم تولید نشود، در حالی که نیازها به طور مستمر افزوده می‌شوند، وابستگی و توسعه نیافتگی تداوم می‌یابد. کشف نیازهای جامعه ضرورت برنامه‌ریزی برای رشد پژوهش است.

متخصصان وظیفه دارند از طریق رصد معضلات جامعه در حوزۀ دانشی خود، نیازمندی‌های جامعه در امر پژوهش را آشکار کنند. نقد کارشناسی، مهمترین اقدام برای رصد کاستی‌های جامعه است. این کار، هم دشوار و هم هزینه‌بر است. در غیاب اطلاعات و آمار نظام‌مند، کشف نقاط کور برنامه‌های توسعه دشوار و بیان آنها در جامعه توده‌وار پرهزینه است. لکن مردم چشم انتظار دخالت کاربردی و مؤثر کارشناسان در صحنه مدیریت جامعه هستند.

پژوهشکده نظر در چهاردهمین سال فعالیت خود عزم ورود به این عرصه را کرده است. به این منظور هر هفته با استعانت از پژوهشگران دکتری برنامه‌های جاری جامعه را در قالب “نقد حال” مورد توجه قرار می‌دهد. مخاطبان پژوهشکده کثیری از متخصصان و مدیران حوزه هنر، شهر، معماری، منظر، محیط، میراث فرهنگی و گردشگری هستند که انتظار دارد نقدها بتوانند در کارشان مفید باشند. صفحه نقد با جلب همکاری فرهیختگان و ارزیابی بازخوردهای مرحله اول، به تدریج با آهنگ سریع‌تر و متنوع‌تر تداوم و توسعه خواهد یافت. برای وحدت رویه برخی قواعد نگارش نقد تشریح می شود.

ضوابط شکلی و ساختاری

ضوابط محتوایی 

توصیه های جهت گیری

قالب های نگارش نقد

قالب نگارش نقد (صفحه اول)

شامل موارد ذیل

تعداد کلمات: 12-10 کلمه

تعداد کلمات: 12-10 کلمه

قالب نگارش نقد (صفحه دوم)

شامل موارد ذیل

تعداد کلمات: 200- 250 کلمه

تعداد کلمات: 300- 500 کلمه

تعداد کلمات: 200- 250 کلمه

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *