رمز خود را فراموش کرده اید ؟

معرفی پژوهشکده نظر

در سال‌هاي پس از انقلاب اسلامي ایران توسعه مراكز آموزش عالي تنها در تناسب با رشد جمعيت بوده و آسيب­‌شناسي تحولات در حوزه فرهنگ و هنر را مد‌نظر قرار نداده است. لذا برنامه­‌هاي توسعه‌­اي در اين حوزه اغلب به ازدياد مراكز آموزشی معطوف شده و مسئله­‌شناسي بومی و ملی و كشف راهبردهاي ضروري در راستای اعتلاي فرهنگ و هنر مغفول مانده است.

از سوی دیگر ضعف نظریه‌پردازی در ایران موجب شده دستاوردهای روز جهان در برنامه‌ریزی‌هایی که به رشد و اعتلای جامعه فرهنگی و هنری کشور می‌انجامند تا حد زیادی ناکارآمد باشند. رفع این کاستی در گرو توسعه پژوهش‌های هدفمند و بومی است. تحقق این مهم در چنین شرایطی با روش‌های متکی بر انزوا‌طلبی و تحقیقات فردی میسر نخواهد بود. 

دنياي امروز نيازمند روش‌هاي نو است: اقدامات سيستمي در پژوهش و توليد علم و هنر.

بر این اساس پژوهشکده نظر فعالیت‌های خود را در حوزه‌های هنر، معماری و شهرسازی به گونه‌ای متمرکز کرده است که مبتنی بر این روش‌ها باشد. هسته نظری این فعالیت‌ها را می‌توان به شکل زیر خلاصه کرد:

اهداف

  • زمينه‌سازي براي انجام مسئوليت اجتماعي فرهيختگان جامعه در حوزه هنر
  • مدد­رساني به تحقق جامعه متخصصان رشته­‌هاي مرتبط
  • تلاش به منظور قرائت نوين از فرهنگ و هنر ملي و اسلامي ايران
  • گسترش مرزهاي دانش و توسعه فرهنگي

راهبردها

  • گسترش نشر مبتني بر توليد
  • اطلاع‌­رساني، تحليل و نقد فعاليت‌هاي مرتبط در ايران و جهان
  • اصالت كار گروهي و داوطلبانه
  • تعامل مثبت با گروه‌ها و متخصصان مرتبط به منظور هم­‌افزايي ظرفيت‌هاي كشور

همکاریهای دانشگاهی

پژوهشکده از سال 1389 در راستای اهداف پژوهشی خود زمینه همکاری با دانشگاه‌های خارجی و داخلی را در دوره تحصیلات تکمیلی فراهم کرده است. در حال حاضر تعاملات علمی، آموزشی و پژوهشی با این دانشگاه‌ها در راستای برنامه های بین المللی برقرار شده و در حال افزایش است.

همکاری‌های تخصصی

پژوهشکده از سال 1388 در راستای اهداف پژوهشی و اجرایی خود و با توجه به نیازهای تخصصی نهادها و سازمان‌های دولتی، خدماتی را در اختیار آنها قرار داده که در قالب قراردادهایی به انجام می‌رسد. این خدمات هم در حوزه آموزش و هم در حوزه پژوهش ارائه می شوند.

تفاهم‌نامه‌ها

در راستای گسترش فعالیت‌های علمی- فرهنگی و حمایت از برنامه‌های انجمن‌های علمی، موسسات پژوهشی و نهادهای غیردولتی که در حوزه هنر و علوم انسانی فعالند، پژوهشکده نظر تفاهم‌نامه‌هایی را با نهادهای مرتبط منعقد می‌سازد. هدف از این تفاهم‌نامه‌ها ایجاد زمینه همکاری متقابل بین نهادها و پژوهشکده در راستای وظایف اساس‌نامه‌ای و بهره‌مندی از مزیت‌های نسبی دو طرف در زمینه‌های مشترک به منظور هم‌افزایی در تحقق ماموریت‌های خود است.

در حال حاضر پژوهشکده در چهار طبقه ساختمان به مساحت 800 متر مربع در خیابان دکتر قریب و خیابان جمالزاده مستقر است. کتابخانه و مرکز اسناد، شبکه محلی کامپیوتری، اینترنت پرسرعت و دستگاه‌های کامپیوتر متصل به شبکه و اینترنت، مجموعه وسایل سمعی و بصری، بخشی از امکانات فیزیکی پژوهشکده است که در کنار نیروی انسانی توانمند و اساتید و پژوهشگران حوزه‌های مرتبط بستر بسیار مناسبی برای پژوهش و تولید علم فراهم می‌کند.

بالا